NAUKA ON-LINE
Test na obecność…relacji!
Rok temu nikt z nas nie przypuszczał, że epidemia COVID przybierze taki obrót. O ile w pierwszych miesiącach wszyscy z przerażeniem nasłuchiwaliśmy wieści „z frontu”, o tyle rok później ze wstrzymanym oddechem wypatrujemy nowin z kolejnych konferencji MEiN na temat zdalnej edukacji. Nasz kraj jest w pierwszej piątce na 200 państw, jako ten w którym od niemal 40 tygodni kontynuowana jest nauka online dla dzieci. Ufając w skuteczność podejmowanych działań pozostaje nam odpowiedzialnie zaangażować się w te obszary na, które mamy bezpośredni wpływ. Tak, by każdy z naszych uczniów wyszedł z tego stanu obronną ręką.
W Royal School nie zwalniamy tempa nauki, choć szkoła jaką znają nasze dzieci wygląda obecnie – z wiadomych względów - inaczej. Szkoła, to na szczęście nie tylko budynek, ale ciekawie podana wiedza oraz ciepłe relacje, które łączą uczniów i nauczycieli. Także w tych dniach stawiamy sobie za cel przede wszystkim rozwój psychofizyczny naszych uczniów: tak, by w nawet trudnej sytuacji umieli znaleźć równowagę i siłę do działania. Wszelkimi możliwymi nakładami w ramach nauki online realizujemy program szkolny. Obserwując jednak zmiany jakie zachodzą w naszych dzieciach robimy wszystko, by nie doświadczyły one tak szkodliwej izolacji i samotności. Bo, te są dla nich najgroźniejszymi z wirusów. Opracowaliśmy nasz szkolny system zdalnego nauczania online, aby nie tylko rozwijać możliwości edukacyjne uczniów, ale także uwzględnić wiele dodatkowych aspektów życia szkolnego, które zapewnią każdemu z naszych uczniów rozwój i radość życia pomimo trudnej rzeczywistości.
- Zmieniony podział godzin od poniedziałku do piątku uwzględniający wideolekcje, prace projektowe, spotkania i konsultacje z nauczycielami oraz czas uczniów na samodzielną pracę.
- Zredukowanie do minimum zadań domowych na rzecz urozmaicających wielotematycznych projektów grupowych,
- Tworzenie biblioteki online z ciekawymi plikami dla chętnych, którzy chcą poszerzać wiedzę w wybranych zakresach.
- Konsultacje i doradztwo psychologa dziecięcego dla osób wymagających wsparcia.
- Czas nauczyciela na indywidualne spotkania z uczniami i rodzicami.
- Codzienne spotkania z wychowawcą dzieci każdej grupy i każdej klasy, tak by wszyscy pozostawali w kontakcie.
- Lekcje wychowawcze dotyczące stresu elektronicznego, a także profilaktyki nadużywania sieci i bezpieczeństwa w sieci.
- Cotygodniowe spotkania z tutorem – przegląd celów i ewaluacja ich realizacji (w klasach 5-8)
- Codzienne ćwiczenia ruchowe i relaksacyjne, a także wskazówki nauczycieli WF dotyczące dbałości o kondycję.
- Projekty z muzyki, teatru, plastyki prowadzone przez nauczycieli przedmiotów artystycznych.
- Lekcje tańca i karate prowadzone na żywo
Jak pracujemy on-line? Nasze dzieci codziennie odbywają zajęcia na platformie internetowej, a godziny lekcyjne zostały zaadaptowane do potrzeb grup wiekowych. Kiedy tylko jest to możliwe uczniowie spotykają się z nami podczas plenerowych warsztatów w parku. Ile uroku kryje się w ich pięknych osobowościach, widać po tym, jak mocno angażują się w zakładanie ogródków warzywnych i zielników na terenie naszej szkoły. W ten sposób nie tylko pielęgnują rośliny i zwierzęta, ale przede wszystkim tak delikatne relacje, które przez ostatnie miesiące zostały osłabione. Natura jest lekiem na każde zło. Także na czas epidemii.
Wielkie W – współpraca szkoły z rodziną Kluczową zasadą jaką obieramy w tym bezprecedensowym czasie jest współpraca i pomaganie sobie nawzajem. Nasza idea oparta jest na regularnych kontaktach nie tylko nauczyciela z uczniami, rady pedagogicznej, ale także konsultacjami z rodzicami uczniów. Nie wszystko jesteśmy w stanie usłyszeć na platformie on-line. Takie konsultacje są więc pomostem pomiędzy nami, a dzieckiem, tak by jeszcze lepiej zadbać o jego potrzeby edukacyjne i psychiczne.
Jest OK – relacje w dobie online Epidemia COVID przypomina wszystkim działającym w szkolnictwie, co jest istotą edukacji. Nauka? Owszem, ale przede wszystkim bycie z drugim człowiekiem, towarzyszenie mu w rozwoju, motywowanie go do tego, żeby poznawał świat, a także dawanie mu narzędzi do interpretacji tego świata i stymulowanie, żeby odnalazł się w nawet w tej trudnej rzeczywistości. To jest istotą edukacji w Royal!
Projekty, które realizują uczniowie przez platformy internetowe mają u nas coś z przygody. Bycie w domu od tygodni samo w sobie jest trudne. Nasza kadra doskonali się w adaptacji nowoczesnych kanałów do potrzeb edukacyjnych uczniów. W ten sposób budują nie tylko stały kontakt z grupą, ale także pomagają im znaleźć power i zaangażowanie. Oto wybrane przykłady lekcji online w Royal.
Podglądamy bociany Dokładnie rok temu, rozpoczęliśmy tradycję obserwacji bocianiego gniazda z Klekusiowa. Poznaliśmy wtedy niezwykłą parę: Klekusia i Kropeczkę z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt - Klekusiowo. Znając ich zeszłoroczne przygody związane z narodzinami i opieką nad małymi pisklętami, nie mogliśmy doczekać się ich powrotu do Polski po zimie. W końcu stało się! Uczniowie z zapartym tchem śledzili na bieżąco sytuację z gniazda, niczym najciekawszy film.
U mnie OK Tutaj nikt nie jest sam. Choć z dala od siebie, każdy ma swoje miejsce w grupie i czas, by powiedzieć co słychać. Obok akcja „chociaż czasami mnie nie widać, to u mnie jest OK” „Jeżeli jest mi trudniej, dam znać i to też jest OK” . Jeden gest zastąpić czasem może tysiąc słów.
Mitologia w Royal Kiedy omawiamy lektury lubimy przenieść się w daną epokę. Zaprojektowany kostium ulubionej postaci to dużo zabawy i emocji, a te jak wiadomo pomagają nam w uczeniu się. Tak wyglądał pokaz mody z Olimpu…ups..to znaczy lekcja z polskiego. Tym razem w kadrze: Mitologia.