Metody nauki języka angielskiego dla dzieci

metody-nauki-jezyka-angielskiego-dla-dzieci

Małe dzieci najlepiej uczą się przez zabawę

Znajomość języka angielskiego jest we współczesnym świecie konieczna. Im wcześniej dzieci zaczną się uczyć, tym większa szansa, że nauka przyjdzie im naturalnie i z dużą łatwością przyswoją język obcy. Jest tylko jeden warunek – nauka nie może im się źle kojarzyć, dlatego wkuwanie słówek absolutnie mija się z celem. Jakie są zatem metody nauki języka angielskiego dla dzieci?

Jak uczyć dzieci języka obcego?

Dzieci najlepiej uczą się mimochodem, zupełnie nie zauważając tego, że nabywanie nowych umiejętności wymaga od nich ciągłego wysiłku i znoszenia porażek. Wystarczy spojrzeć na raczkujące dziecko, które chce nauczyć się wstawać. Ono nie ustaje w dążeniu do celu i chce za wszelką cenę w końcu stanąć na nogach. W podobny sposób dzieci uczą się innych czynności: chodzenia, mówienia itd. I o ile wydaje nam się, że nauka języka ojczystego przychodzi maluchom z łatwością, o tyle nauka języka obcego wielu osobom kojarzy się z większym wysiłkiem.

Tymczasem dzieci właściwie nie dostrzegają różnicy pomiędzy językiem obcym a językiem ojczystym. Wystarczy spojrzeć na dzieci, które w wieku przedszkolnym wyjechały do innego kraju i zaczęły tam chodzić do przedszkola. Pierwsze dni z pewnością są dla nich trudne, ale już po miesiącu radzą sobie doskonale i umieją zakomunikować swoje potrzeby i dogadać się z rówieśnikami. Przebywanie w środowisku, które posługuje się wyłącznie innym językiem, jest więc skuteczną metodą nauki języka obcego.

Nie każdy ma jednak możliwość przebywania na co dzień w środowisku obcojęzycznym. Nie znaczy to jednak, że jego dzieci są skazane na naukę języka obcego w nudny i wymuszony sposób. Jest wiele sposobów na to, żeby nauczyć maluchy komunikowania się w języku angielskim, choć metody powinny być dostosowane do wieku dzieci.

Język angielski dla 3 latka

Początek przedszkola to pierwszy moment, w którym dorośli zaczynają zastanawiać się, w jaki sposób ich trzylatek może nauczyć się angielskiego. Na pewno nie jest to moment na to, by dziecko uczyło się mówić rozbudowane zdania. Na tym etapie maluch powinien uczyć się podstawowych słówek, takich jak kolory, zwierzęta, części ciała i czynności (wstań, usiądź, obróć się itp.) Powinien również mieć szansę osłuchać się z językiem i jego melodią.

Szukając najlepszych metod dydaktycznych należy wziąć pod uwagę, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Jeszcze łatwiej zapamiętują słówka, jeśli mogą to zrobić angażując różne ośrodki w mózgu. Dobrym pomysłem jest więc stosowanie piosenek i wierszyków, które nie tylko pomagają zapamiętać słówka, ale również melodię języka. Do śpiewanej piosenki warto dołączyć elementy ruchowe, np. skakanie, klaskanie, tupanie. Im więcej czynności wykonamy i zaangażujemy do nauki obie półkule mózgu, tym więcej i szybciej dziecko zapamięta.

Język angielski dla 3 latka powinien również wykorzystywać elementy gier i zabaw. Jeśli więc bawimy się w grę polegającą na rozpoznawaniu kolorów, to można do tego wykorzystać kolorowe plansze. W momencie, gdy nauczyciel powie nazwę koloru, dzieci mają pobiec do planszy o tej właśnie barwie. Biegając i rywalizując ze sobą nawet nie zauważą, że nazwy kolorów po angielsku same weszły im do głowy.

Jak już wcześniej wspomniano, na etapie przedszkolnym istotne jest również osłuchanie się z językiem. W tym celu można dzieciom puszczać piosenki dla dzieci po angielsku, których mogą słuchać w trakcie innych zabaw, np. podczas układania puzzli. Dobrą praktyką jest również wykorzystanie niektórych piosenek do zasygnalizowania czynności, które mają być wykonane. Np. w przedszkolu czas na sprzątanie zabawek można sygnalizować piosenką Clean up. Po kilku dniach dzieciaki, gdy usłyszą piosenkę, same zabiorą się za składanie zabawek.

Angielski dla dzieci 6-8 lat

nauka-jezyka-angielskiego-dla-dzieci-6-8-lat

Nauka języka angielskiego dla dzieci 6-8 lat

Należy jednak pamiętać, że to, co skuteczne u dzieci w wieku 3-5 lat, nie będzie już tak skuteczne u dzieci ciut starszych. W pierwszych klasach szkoły podstawowej do nauki przez zabawę należy również wplatać elementy pisania i czytania. W trakcie nauki angielskiego powinny się więc pojawić nie tylko proste piosenki czy wierszyki, ale dzieci również powinny się uczyć pisać i czytać po angielsku.

Wielu dzieciom sprawia to duży problem, bo dopiero co nauczyły się czytać po polsku, a ucząc się angielskiego trudno jest im zrozumieć, że niektóre litery czyta się inaczej. Zamiast jednak skupiać się na ogólnych zasadach dotyczących czytania i pisania, najlepiej uczyć się na przykładach. Z pomocą przychodzą wszelkie metody pomagające zobrazować dany wyraz. W trakcie jego poznawania można posiłkować się dużymi planszami i podpisami. Chodzi o to, żeby dziecko zapamiętywało dwutorowo – zarówno sposób wymowy danego słowa, jak i sposób jego pisowni. Wiele dzieci jest bowiem wzrokowcami i raz obejrzany wyraz zapamiętują jak obraz.

Nadal jednak trzeba lekcje traktować jak zabawę i stosować takie triki, które zachęcą dzieci do współpracy i zmotywują je do nauki. Niech zatem pojawią się krzyżówki, wykreślanki czy quizy, w których trzeba znaleźć ukryte słowa. Najlepiej by było, gdyby towarzyszyły im obrazki, bo dzięki temu utrwalone zostanie połączenie danego słowa z obrazkiem, który je przedstawia.

Dzieci w tym wieku mogą się już uczyć pojedynczych konstrukcji zdań, typu jak masz na imię, ile masz lat itd., ale bez wchodzenia w szczegóły dotyczące gramatyki i składni. To nie ten czas, żeby dziecku proponować odmianę czasownika być czy mieć. W tym wieku dziecko zupełnie nie będzie rozumieć, po co mu taka wiedza i przez niedostosowanie sposobu uczenia może się do nauki zniechęcić.

Angielski dla dzieci 6-8 lat ma uczyć podstaw komunikowania się. Można więc konstruować proste dialogi, w których dzieci nawzajem będą się pytały o imię i wiek, o to, co lubią robić oraz czy mają siostrę lub brata. Takie proste ćwiczenia pomogą im pozbyć się bariery językowej, z którą często zmagają się dorośli.

Angielski dla dzieci 12 lat

Wspomniane wyżej metody nauki języka angielskiego dla dzieci przestają mieć zastosowanie, gdy dziecko wkracza w wiek nastoletni. To ten czas, gdy dzieciom wydaje się, że są już takie dorosłe, że śpiewanie piosenek czy recytowanie prostych wierszyków zupełnie im już nie przystoi. A zatem, nie chcąc zrazić dzieci do nauki języka, znów należy dostosować sposób nauki do wieku dziecka.

Na tym etapie warto kłaść nacisk zarówno na mówienie i czytanie, jak i rozumienie czy pisanie. Szczególnie istotne jest to, żeby nie zniechęcić dziecka do mówienia. W tym wieku dzieci bardzo źle znoszą porażki i gdy im coś nie wyjdzie, mogą nie chcieć tego drugi raz powtórzyć. Może to skutkować powstaniem bariery językowej, przez którą dziecko nie będzie chciało mówić po angielsku.

Proponujmy ćwiczenia oparte na tematyce interesującej dla nastolatków. Może to być Harry Potter w oryginale czy piosenki Justina Biebera. Nie ważne co to będzie, ważne, by było to na tyle interesujące, żeby zainteresować nastolatka. Jeśli sam zauważy, że warto znać język obcy, to będzie się uczyć chętniej, a chłonność umysłu dziecka w tym wieku jest tak duża, że postępy przyjdą bardzo szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *