Książki do nauki angielskiego dla dzieci. Na co warto zwrócić uwagę?

ksiazka do nauki angielskiego

Posyłając dziecko na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego lub nawet wybierając dla niego przedszkole czy szkołę dwujęzyczną, jesteśmy świadomi tego, że równie ważna jest samodzielna nauka w domu. W związku z tym poszukujemy wartościowych książek do nauki angielskiego dla dzieci i jesteśmy przerażeni ilością różnych pozycji. Każda z nich wydaje się mieć jakąś wartość, więc która będzie najlepsza?

Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie nauczyciela języka angielskiego, by zaproponował nam jakieś ciekawe tytuły. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Najczęściej poszukujemy czegoś na własną rękę…

Dzisiejszy artykuł przygotowaliśmy z myślą o rodzicach, którzy chcą kupić przydatne, efektywne i oczywiście przyjazne dziecku książki, które nie tylko poszerzą jego umiejętności językowe, ale również będą ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu. Doskonałą alternatywą dla zabawek i komputera.

Książki do nauki angielskiego dla dzieci polecane przez najlepszych nauczycieli

Doświadczeni nauczyciele zalecają, by rodzice kupowali dzieciom książki posiadające kilka konkretnych cech. Pierwszą z nich jest oczywiście odpowiednia zawartość merytoryczna, dostosowana zarówno do wieku dziecka, jak i tego, czego chcemy je nauczyć. Inną książkę wybierzemy, jeśli uważamy, że dziecko powinno przyswoić sobie zasady ortograficzne, inną, jeśli dialekt, a jeszcze inną, gdy chcemy wyposażyć je w umiejętności komunikacyjne.

Dla najmłodszych dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup książek tematycznych do nauki angielskiego, np. dotyczących robienia zakupów, podróży, przygotowywania i spożywania posiłków itp. W przypadku starszych dzieci lepiej sprawdzają się pozycje o szerszym zakresie omawianych zagadnień, szczególnie takie, które nie muszą być przerabiane od deski do deski, a swobodnie, w zależności od aktualnych zainteresowań młodego człowieka. Przedszkolaki i uczniowie bardzo chętnie pracują z podręcznikami interaktywnymi lub wyposażonymi w różne ciekawe dodatki, jak CD, karty memory, ćwiczenia.

Kolejną cechą dobrej książki są ilustracje przyjazne odbiorcy i dostosowane do jego wieku. Najlepsza książka do nauki angielskiego dla dzieci powinna również posiadać przydatny opis znajdujący się na tylnej okładce i pierwszych kilku stronach. Najczęściej to właśnie na jego podstawie podejmujemy decyzję, czy włożymy książkę do sklepowego koszyka. Nauczyciele języka angielskiego zgodnie twierdzą, że to właśnie tam możemy znaleźć najwięcej przydatnych informacji, określających daną publikację. Możemy się dowiedzieć o metodyce, jak pracować z książką, do kogo jest ona adresowana (np. wiek dziecka), czy porusza zagadnienia związane z odmienną kulturą.

Książki dla przedszkolaka

Ciekawe książki do nauki angielskiego dla małych dzieci powinny być dość specyficzne, czyli przede wszystkim skoncentrowane na zabawie. Wszystkie zawarte w nich treści muszą być przekazywane w sposób prosty, zrozumiały dla małego człowieka i przede wszystkim atrakcyjny. Najbardziej wartymi uwagi są te pozycje, które angażują dziecko w sposób wielokierunkowy. Na przykład nie tylko zachęcają do czytania i pisania, ale również do mówienia, samodzielnego układania zdań czy odgrywania scenek dotyczących życia codziennego. Jeśli są dodatkowo wyposażone w dodatki interaktywne, jak np. płyty cd ze słuchowiskami czy z grami językowymi i filmami, to tym lepiej.

Dzieci w wieku przedszkolnym najchętniej współpracują z książkami o nietypowej formie, np. posiadającymi otwierane okienka, naklejki, wycinanki, przyciski dźwiękowe. Chętnie sięgają również po te, które dotyczą ich ulubionych bohaterów bajkowych, jak np. Myszki Miki.

Nauka angielskiego z Myszką Miki – „Let’s Sing. Friends and Family”- doskonała propozycja dla przedszkolaka i jego młodszego rodzeństwa, ponieważ jest to książka przede wszystkim muzyczna, zawierająca 8 ciekawych piosenek nagranych na płycie CD. Zagadnienia z piosenek są zawarte również na stronach książki, dzięki czemu płynnie wprowadzają dziecko w omawianą tematykę. Głównym bohaterem książki jest oczywiście sympatyczna Myszka Miki, która przez zabawę uczy dzieci prostych angielskich słówek i najbardziej przydatnych zwrotów z życia codziennego. To doskonała pozycja na prezent, ponieważ skupia się przede wszystkim na zabawie, a język angielski jest tylko naturalnie przemycany.

Kontynuacją „Let’s Sing. Friends and Family” jest druga książka  tego samego producenta, czyli „Dalej, Goofy, dalej”. Tę pozycję skierowano do dzieci starszych, umiejących już czytać. Książka jest bardzo atrakcyjna graficznie, posiada ciekawe perypetie Goofy’ego, a także płytę z lektorem, który czyta zawarte w niej treści, dzięki czemu dziecko ma możliwość osłuchania się z poprawnym, angielskim akcentem.

W jaki sposób specjaliści oceniają wartość podręcznika do angielskiego?

Nawet od najbardziej doświadczonych nauczycieli języka angielskiego nie można oczekiwać, żeby znali wszystkie książki dostępne na rynku. A mimo to są w stanie określić, która z nich jest warta uwagi. Jak to robią? Najczęściej w swojej ogólnej ocenie kierują się nowoczesną metodą oceny wartości książki do nauki angielskiego, zwaną CALALYST. Choć została opracowana głównie z myślą o nauczycielach szukających pozycji stricte dydaktycznych, to jest przydatna również dla rodziców, chcących kupić dobrą książkę do samodzielnej nauki w domu. Na czym dokładnie polega CALALYST?

Przede wszystkim na odpowiedzi na poniższe pytania:

C – Czy podręcznik jest napisany zrozumiale, czy posiada proste, niebudzące wątpliwości polecenia?

A – Czy podręcznik jest zgodny z polskim sylabusem?

T – Czy jest na tyle kompleksowy, że można się uczyć z jednego podręcznika?

A – Czy zawiera materiały dodatkowe?

L – Czy materiał zawarty w podręczniku odpowiada poziomowi wiedzy odbiorcy, czy jest dostosowany do danej grupy wiekowej?

Y – Jakie sprawia ogólne wrażenie?

S – Czy wzbudza zainteresowanie dziecka?

T – Czy został „sprawdzony” przez nauczycieli?

Książka do nauki angielskiego dla dzieci w domu powinna posiadać konteksty z życia codziennego, ćwiczenia, dialogi, dostosowane do wieku i możliwości percepcyjnych odbiorcy. Musi mieć ciekawą szatę graficzną, ponieważ to w dużej mierze właśnie od niej zależy, czy książka zainteresuje młodego i ciekawego świata odbiorcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *