Jak zmobilizować się do nauki?

 

notebook-336634_1280

Stara prawda mówi, że człowiek uczy się przez całe życie. To prawda, życie człowieka wymaga ciągłej nauki, a pierwszych rzeczy uczymy się w dniu swoich narodzin. Najpierw nauka przychodzi nam mimochodem, najczęściej przez zabawę, ale potem już wymaga zdecydowanie więcej wysiłku. Wiele osób chce osiągać dobre wyniki w nauce, ale nie każdy je osiąga. Co zrobić, by dobrze się uczyć?

Odpowiednia motywacja

Kluczem do wszelkiego działania, także do nauki, jest odpowiednia motywacja. Łatwiej nam się uczyć, gdy mamy jasno sprecyzowany cel i widzimy, że wkładany wysiłek przynosi oczekiwane skutki. Dzięki temu mamy siłę i ochotę podejmować kolejne kroki i zdobywać następne stopnie wtajemniczenia. Nie zawsze jednak jest tak różowo i czasem zdarza się, że wysiłek nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wówczas działa to na nas demotywująco i wcale nie mamy ochoty na dalszą pracę. Porażka podcina nam bowiem skrzydła i zniechęca do dalszego działania. Jak sobie z tym radzić?

Zanim przystąpimy do nauki, warto sobie zadać pytanie po co to robimy. Czy celem ma być zdobycie nowych umiejętności, uzyskanie potrzebnych certyfikatów czy innych zaświadczeń, dzięki którym będziemy mogli dostać lepsze stanowisko, zmienić pracę, czy zyskać uznanie społeczne. Celem może być także zdobycie nowych umiejętności tylko po to, by nie dać się np. oszukać przy okazji zaciągania kredytu. W takiej sytuacji motywacja jest zwykle wysoka i chętnie dowiadujemy się nowych informacji na dany temat.

Jasno sprecyzowany cel jest już połową sukcesu, ale jego posiadanie nie gwarantuje, że będzie chciało nam się uczyć. Często zdarza się tak, że nawet posiadanie wyraźnego celu, jakim jest np. zdanie egzaminu wiąże się z koniecznością zdania egzaminów cząstkowych z dziedzin, które wcale nas nie interesują i nie uznajemy ich za potrzebne. Wówczas motywacja znacząco spada, a niechęć do nauki wzrasta. W takiej sytuacji warto zastanowić się, co może nam w nauce pomóc.

Jak dobrze się uczyć? – dopasuj system nauki do swoich możliwości

Każdy z nas ma swoje indywidualne cechy, które predysponują nas do wykonywania działań w określony sposób. Jeśli masz w sobie ducha rywalizacji, to chętnie podejmujesz wyzwania, w których możesz coś zdobyć. Jeśli jesteś dokładny i obowiązkowy, to chętniej działasz w sposób systematyczny i uporządkowany. Warto wykorzystać te cechy przy okazji poszukiwania efektywnych metod nauki.

Osoba, która uwielbia rywalizację będzie bardziej zmotywowana do nauki, jeśli będzie miała z kim porównywać swoje osiągnięcia. Jeśli taki jesteś, to rozmawiaj z innymi, którzy uczą się do egzaminu i sprawdzaj, jak wyglądają twoje postępy w nauce na tle innych. Prawdopodobnie fakt, że inni przerobili już większą partię materiału niż ty, pozwoli ci znaleźć motywację i zapał do dalszej nauki.

Jeśli jednak rywalizacja nie jest twoją mocną stroną, a wolisz działać pomału i systematycznie, to podziel sobie materiał, którego musisz się nauczyć, na równe części. Dzięki temu zyskasz pewność, że zdążysz nauczyć się wszystkiego w terminie i ze spokojem będziesz podejmował kolejne kroki w osiągnięciu celu. Takie działanie uspokoi cię, a odhaczanie kolejnych dni, w trakcie których nauczyłeś się już tyle, ile było na ten dzień przewidziane, wpłynie pozytywnie na chęć nauki i będzie ci łatwiej.

Problemy z nauką

Zdarza się jednak, że w trakcie nauki pojawią się pewne problemy. Mogą one wynikać nie tylko ze spadku motywacji, ale również ze zmęczenia czy problemów ze zrozumieniem materiału, który masz zapamiętać.

Remedium na zmęczenie jest oderwanie się od nauki. Każdy człowiek ma określoną wytrzymałość i nikt nie jest w stanie uczyć się bez przerwy. Od czasu do czasu konieczne jest przerwanie czynności, które wymagają skupienia i zastąpienie ich jakąś aktywnością. Jeśli więc stale siedzisz nad książkami, to zrób sobie przerwę. Przewietrz się trochę, idź na spacer, przejedź się na rowerze. Dzięki temu nie tylko pozwolisz odpocząć swojemu mózgowi, ale również dotlenisz go, dzięki czemu po powrocie przyswajanie wiedzy będzie efektywniejsze.

Jeśli problemy z nauki wynikają z niezrozumienia materiału, to spróbuj znaleźć kogoś, kto wyjaśni ci trudniejsze kwestie. Być może wystarczy pomoc innej osoby, która uczy się tego samego, a jeśli nie, to może warto skorzystać z konsultacji z nauczycielem. Być może problem, z którym się zmagasz, wcale nie jest taki skomplikowany i proste wyjaśnienie pomoże ci dalej ruszyć z miejsca. W żadnym razie nie wolno trudniejszej partii materiału pomijać, bo prawdopodobnie okaże się, że jest ona niezbędna do dalszej nauki. Wówczas problemy nawarstwią się i problemy z nauką staną się codziennością.

Jak się dobrze uczyć – o efektywności słów kilka

Na koniec chcemy dodać jeszcze kilka rad dotyczących efektywnej nauki. Nawet jeśli jesteś mocno zmotywowany i chcesz się czegoś nauczyć, to powinieneś przestrzegać kilku reguł, które ułatwią ci przyswajanie wiedzy. Mamy tu na myśli odpowiedni tryb życia oraz miejsce do nauki.

Mówiąc odpowiedni tryb życia chcemy wspomnieć co nieco o właściwym odżywianiu i odpowiednim odpoczynku. Nauka nie będzie efektywna, jeśli będziesz permanentnie zmęczony i nie będziesz się regularnie odżywiał. Organizm bowiem, zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa, w pierwszej kolejności zaspokaja bowiem potrzeby fizjologiczne, a do tych należy sen i odżywianie. Zadbaj więc o nie, jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na pytanie jak się dobrze uczyć.

Bardzo istotne do efektywnej nauki jest również miejsce, w którym się uczysz. Nie dasz rady dobrze się uczyć, gdy obok ryczy radio, dzwoni telefon czy prowadzisz rozmowę na czacie. Efektywna nauka wymaga uważności i skupienia, a to z kolei jest bezpośrednio związane z koniecznością odcięcia się od wszelkich rozpraszaczy. Jeśli więc chcesz się dobrze uczyć, to wycisz telefon, wyłącz wszelkie powiadomienia i odetnij się od bodźców z zewnątrz. Dzięki temu będziesz bardziej skupiony na nauce, a wiedza szybciej i skuteczniej wejdzie ci do głowy.

Zadbaj również o ład wokół siebie. Mitem jest stwierdzenie, że artystyczny nieład pomaga w kreatywnej pracy. W rzeczywistości, gdy chcesz się uczyć, nawet niewielki bałagan może ci przeszkadzać w odpowiednim skupieniu się na tym co robisz. Usuń więc z biurka wszelkie niepotrzebne karteczki, zeszyty, długopisy. Niech znajdzie się na nim tylko to, czego faktycznie potrzebujesz.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie ci łatwiej znaleźć motywację do nauki. Pamiętaj, że najlepszym motywatorem jest jasny cel, dzięki któremu wiesz, po co się uczysz. Kolejnym krokiem do tego, by dobrze się uczyć jest wybór metody nauki, a następnie zapewnienie sobie warunków zapewniających odpowiednią efektywność. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, to z pewnością uda ci się osiągnąć doskonałe wyniki w nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *