Jak przenieść dziecko do innej szkoły?

the-day-of-knowledge-1636816_1280

Przeniesienie dziecka do innej szkoły to ważne wydarzenie w życiu dziecka. Czasem jest ono konieczne np. z powodu zmiany miejsca zamieszkania, a czasem wynika z niezadowolenia z poziomu kształcenia czy problemów z adaptacją w środowisku koleżeńskim. Taka decyzja zawsze musi być podejmowana z rozwagą i trzeba dziecko do takich zmian uważnie przygotować. Trzeba również dopełnić pewnych formalności, o których poniżej.

Jak wygląda zmiana szkoły?

Podstawą do przeniesienia jest rozmowa z dyrektorem placówki, do której chcemy przenieść dziecko. Musi on wyrazić na to zgodę. Zanim to zrobi może poprosić o pokazanie dokumentów obrazujących wyniki nauczania w obecnej szkole. Może również pytać o powody przeniesienia, a także wyrazić chęć rozmowy z dzieckiem (choć w praktyce dotyczy to raczej uczniów szkół ponadpodstawowych).

Jeśli dyrektor wyrazi zgodę i uzyskamy od niego potwierdzenie przyjęcia do nowej szkoły, to należy udać się do obecnej placówki edukacyjnej i przeprowadzić dalszy ciąg postępowania przenoszącego. Z placówki tej należy pobrać podanie o przeniesienie do innej szkoły i wraz z innymi dokumentami przesłać do nowej placówki. Zdarza się, że szkoły same przesyłają pomiędzy sobą konieczne dokumenty. Warto pamiętać, że przeniesienie do innej szkoły jest decyzją rodziców, więc nie ma możliwości, by dyrektor obecnej placówki nie wyraził na nie zgody.

Kiedy najlepiej przenieść dziecko?

Z punktu widzenia dziecka, najkorzystniejsze jest przeniesienie do innej szkoły wraz z początkiem roku szkolnego. Dzięki temu w trakcie wakacji ma czas na oswojenie się z tą myślą i przez ten czas więzi z kolegami i koleżankami nieco się rozluźniają. Wówczas w nowe środowisko wchodzi w nowym roku szkolnym i to z pewnością ułatwia mu start w nowej szkole.

Z formalnego punktu widzenia nie ma jednak żadnych ograniczeń dotyczących terminu zmiany szkoły. Zmiana szkoły w trakcie roku szkolnego również jest możliwa. Wówczas, wraz z innymi dokumentami dołączonymi do wniosku, konieczne jest przesłanie arkusza jego bieżących ocen.

W takiej sytuacji może jednak pojawić się problem z różnicami w realizacji programu. Być może w nowej placówce program jest realizowany szybciej, przez co dziecko będzie ciut „do tyłu” i konieczne będzie nadrobienie zaległości we własnym zakresie. W przypadku zmiany szkoły wraz z nowym rokiem szkolnym takie niebezpieczeństwo nie występuje, bo w danym roku musi być zrealizowana cała podstawa programowa.

Ile trwa zmiana szkoły?

Jak wynika z opisu powyższych formalności cały proces przeniesienia do innej szkoły jest bardzo prosty. Obieg dokumentów może potrwać 1-2 dni, dlatego jeśli decydujemy się na przeniesienie dziecka w trakcie roku szkolnego, to nie musimy obawiać się, że w związku ze zmianą będzie musiało nadrabiać zaległości. W zasadzie może ono nastąpić z dnia na dzień i dziecko może zakończyć naukę w jednej szkole w piątek, a w nowej pojawić się już w poniedziałek.

Zmiana szkoły – jak pomóc dziecku?

Zmiana szkoły to jednak nie tylko formalności i dokumenty. To przede wszystkim ważne wydarzenie w życiu dziecka i trzeba je do niego odpowiednio przygotować. Podstawą dobrego przygotowania dziecka na zmianę szkoły jest rozmowa. To w jej trakcie należy dziecku wyjaśnić powody, dla których decyzja taka została podjęta. Jeśli dziecko źle się czuło w obecnej placówce, to może się okazać, że myśl o zmianie przyjmie z ulgą. Może się co prawda obawiać, że w nowej szkole będzie podobnie (albo jeszcze gorzej), ale rolą rodziców jest nastawić je przychylnie do zmian.

Zdecydowanie trudniej jest przekonać dziecko do zmian, gdy w obecnej placówce czuje się dobrze. Ma już swoich kolegów i koleżanki, zna nauczycieli i wymagania, jakie w szkole panują. Wówczas przeniesienie do innej szkoły, wynikające np. z przeprowadzki do innego miasta, czy z chęci poprawy warunków i poziomu kształcenia, może spowodować bunt. W takiej sytuacji absolutnie nie należy wchodzić z dzieckiem w dyskusję, lecz odczekać aż się uspokoi. Tylko spokojna rozmowa przy użyciu racjonalnych argumentów może pomóc przygotować dziecko do zmian, które go czekają.

Pozytywne nastawienie to podstawa

Aby ułatwić dziecku akceptację zmian należy pozytywnie je nastawić. Jeśli w obecnej szkole nie jest akceptowane przez środowisko rówieśników, to warto próbować przekonać go, że w nowej szkole będzie inaczej. Czasem problemy z akceptacją wśród kolegów wynikają z jakichś wydarzeń, o których pamięć ciągnie się za dzieckiem i jest powodem do drwin czy docinków ze strony kolegów. W takiej sytuacji warto uświadomić dziecku, że to, iż nikt go w nowej szkole nie zna jest zaletą. Dzięki temu będzie miało szansę na nowo zaistnieć w grupie rówieśniczej, bo bagaż wydarzeń z przeszłości zostawi w starej szkole.

W sytuacji, gdy dziecko dobrze się czuje w swojej aktualnej szkole i nie bardzo ma ochotę na zmiany, bo jest tak bardzo zżyte z rówieśnikami, to warto poszukać rozwiązań umożliwiających mu utrzymanie kontaktu. Jeśli zmiana szkoły nie wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania, to warto mu uświadomić, że koleżanki i koledzy nadal nimi pozostają i można się z nimi spotykać nie tylko w szkole, ale i poza nią. Jeśli zmiana szkoły wynika z przeprowadzki do innego miasta, to warto pokazać dziecku możliwości kontaktu na odległość. Nowoczesne technologie dają niespotykane dotychczas możliwości komunikacji z innymi, a odległość nie ma żadnego znaczenia. Gdy dziecko przekona się, że wraz ze zmianą szkoły nie musi tracić kontaktu z przyjaciółmi, być może łatwiej przejdzie przez ten trudny proces zmian.

Zmiana w trakcie roku szkolnego czy wraz z nowym rokiem?

Na koniec chcemy jeszcze powiedzieć kilka słów na temat terminu, w którym dziecko ma zostać przeniesione do innej szkoły. Jak już wyżej wspomniano, z formalnego punktu widzenia nie ma większego znaczenia, czy zmiana odbędzie się w trakcie czy wraz z końcem roku szkolnego. Podejmując decyzję warto mieć jednak na uwadze dobro dziecka i to od niego uzależnić termin przeniesienia.

Jeśli dziecko źle się czuje w obecnej szkole, jest wykluczone z grupy rówieśniczej, to w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsza zmiana szkoły. Wówczas warto wybrać przeniesienie w trakcie roku szkolnego, chyba że do wakacji pozostało niewiele czasu i obawiamy się, że zmiana szkoły będzie związana z koniecznością nadrabiania zaległości.

W każdej innej sytuacji, a więc gdy aktualna szkoła nie wpływa negatywnie na dziecko, nie powoduje u niego nerwowości, gdy dziecko po prostu dobrze się w niej czuje, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie do innej szkoły wraz z nowym rokiem szkolnym. Dzięki temu dziecko nie tylko ma czas na oswojenie się ze zmianami, ale również ma szanse na łatwiejsze wejście do nowej grupy rówieśniczej.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić jak przenieść dziecko do innej szkoły z punktu widzenia formalności i biorąc pod uwagę potrzeby dziecka. Pamiętajmy jednak, że przy podejmowaniu takiej decyzji dobro dziecko powinno zawsze być na pierwszym planie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *